Budoucnost dětí je i v našich rukách

Budoucnost je i v našich rukách. Pomůžeme-li teď, budujeme pro ni dobré základy.

„Život je pro každého otázkou volby – tak se to říká. Ale my, kteří jsme v životě zažili i těžké chvíle, dobře víme, že ne každý má možnost tu volbu udělat. Že je to často jen silácká fráze. Stačí, když dítě nedostane dobře rozdané karty v rodině, ze které pochází. Pak je mu veškeré mudrování k ničemu, i když chce a snaží se. Takové děti mají vstup do života složitější. A je to zlé, být bez pomoci.

Já jsem po rozvodu se třemi dětmi začínala od naprosté nuly. Dnes žiji se svým manželem v bezpečném přístavu šťastné rodiny s našimi celkem osmi potomky, které rozdělujeme na velké a malé a pobýváme s nimi střídavě v Česku a Švýcarsku. Nikdy ale nezapomenu na dobu, kdy věci byly těžké. Proto jsme s manželem založili Women for Women, abychom pomáhali ostatním, jejichž loď života právě teď pluje na rozbouřených vodách.

Mnozí odborníci říkají, že problémy rodin i ve vyspělých zemích světa jsou úzce provázány s takzvaným fenoménem vykořenění. Dle mé zkušenosti nejsou daleko od pravdy. Pevné rodové kořeny má ten, kdo ví, co dělali jeho předkové, odkud pochází a jaký měli život. Tak může člověk pokračovat v rodinném dědictví. Z úcty k předkům bude pokračovat v předky započatém díle. Tato možnost je však mnoha lidem odepřena. Stojí za tím rozpady rodin, absentující generační provázanost a zpochybňování důležitosti rodiny jako takové, ať už má jakoukoli formu. 

Děti, které v takovém prostředí vyrůstají, mnohdy nevědí nic o svých rodových kořenech už dvě generace zpátky. Zvlášť když se jedná o děti, které se musí se svými mámami (většinou samoživitelkami) často stěhovat, poznávat stále nové lidi a prakticky nemají čas a možnost si vytvářet citové vazby.

Ano, pochopila jsem za těch deset let, kdy se práci a pomoci v rámci naší obecně prospěšné společnosti věnuju, kolik lidí potřebuje vytáhnout ze dna, na které padá nebo míří. Děti si nikdy nezaslouží, aby jim nebyla podána pomocná ruka. Proto pomáhám a cítím hrdost na to, že tisíce dětí díky nám a projektu Obědy pro děti nemusí trávit období školních obědů někde v koutku, protože rodina nemá na zaplacení. 

Pokud byste se mě zeptali, koho budu volit před jakýmikoli volbami, pak věřte, že bych tedy kroužkovala skupinu lidí, kterou v reálu na žádném volebním lístku nenajdu. Přesto ji považuju za důležitou. Poněvadž nebudeme-li řešit problémy lidí padajících do chudoby a sociální nouze, přinese to následně potíže celé společnosti. 

A proto volím děti. Prosím, volte je se mnou.

Ivana Tykač, spoluzakladatelka a ředitelka WOMEN FOR WOMEN, o.p.s.

Já volím děti. Koho volíte vy? Ivana Tykač, spoluzakladatelka a ředitelka WOMEN FOR WOMEN, o.p.s.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.